fbpx

Kas näputoit või püree?

Ühes meie postituses tekitas palju küsimusi beebide hammaste ja närimise teema. Sealt koorus välja arutelu, kus kõrvutati näputoitu ja püreed. Seepärast kirjutame sellest natukene lähemalt. Muidugi teab iga lapsevanem ise kõige paremini, mis tema lapsele sobib ja peakski usaldama oma sisetunnet.

Ise tegin oma lastele esimeseks toiduks ikka püreesid, sest seda soovitasid nii perearst kui ka lastearst ja nii on tehtud ka meie suguvõsas varasemalt. Kui juba lapsel tahkema toidu neelamine oli omaseks saanud, siis andsin talle ikka kätte ka mõne keedetud köögiviljatüki või muu eakohase snäki.

Ka lastearstide poolt koostatud beebide toitumisjuhis ütleb, et võiks kasutada mõlemat, siin on kokkuvõte sellest: https://www.elselts.ee/els/images/lapsevanemad/2020/imik_vlaps_toit_koduleht.pdf

Toit peaks olema beebile konsistentsilt sobiv. Esimene lisatoit peaks olema vedel. Kui laps sellist toitu kergesti neelab, võib edaspidi järjest paksemat püreed teha. Seni kuni lapsel ei ole veel hambaid, sobib toiduks püree. Kui imikul on vaid lõikehambad, oskab ta toitu küll hammustada, kuid ei ole võimeline seda närima. Kurkutõmbamise ohu tõttu tasub sel perioodil lapse käeulatusest eemal hoida näiteks värske köögivilja viilud, viinamarjad, terved marjad, rosinad, pähklid, ka lihatükid. Kui lapsel on lõikunud ka purihambad, saab ta hakata toitu närima, ning söögis võib olla juba väikesi tükikesi. Siis on sobiv aeg hakata toitu peenestama kahvliga.

Umbes üheksa-kümne kuu vanuselt hakkavad lapsed haarama ja pihus hoidma väikesi esemeid, seega oskavad nad hoida peos ka väikesi toidupalasid. Siis on sobiv aeg pakkuda nõndanimetatud sõrmede abiga söödavat toitu, nagu näiteks leivatükke, pehmeks keedetud köögiviljatükke (näiteks porgand või kartul), eelnevalt pestud ja kooritud puuviljalõike (näiteks õun, pirn), riisiküpsiseid või ka peenikesi juustukange. Ent seda võib teha ikka alles siis, kui laps oskab tõesti juba närida.

Beebide igemed on väga teravad ja võimelised näputoidust tükke kätte saama ka enne hammaste tulekut. Siin aga tasuks meeles hoida, et toit on vaja ka peenestada. Öeldakse ju ka täiskasvanule, et toitu peaks mäluma vähemalt 30 korda. Peenestatud toidust imenduvad toitained soolestikus paremini. Beebi kakas on hiljem väga hästi näha terved toidutükke, mis tulevad seedimata kujul välja.

Nagu selgub ka toitmisjuhisest, siis näputoit on ka beebile õigel ajal väga vajalik ja minu meelest ongi õige anda lastele nii püreed kui ka näputoitu. Nii saab beebi piisavalt palju toitaineid kätte ja saab hakata ka ise katsetama toidu hammustamist ja närimist. Näputoiduga katsetamine teeb edaspidi beebil ka tükilise toidule ülemineku lihtsamaks ja lisaks annab see beebile võimaluse ka näiteks oma igemeid toidutükiga masseerida kui hambad lõikumas. Erinevad variandid koos kindlasti rikastavad meie kõige väiksemate toidulauda ajal, kus keha ja aju arenevad meeletul kiirusel ja vajavad kvaliteetset toitu kasvamiseks.

Kaia

 

LINK artiklile, kust arutelu alguse sai:

9 enam levinud viga, mida tehakse beebi lisatoiduga alustamisel

 

0
Ostukorv