fbpx

9 enam levinud viga, mida tehakse beebi lisatoiduga alustamisel

9 enam levinud viga, mida tehakse beebi lisatoiduga alustamisel on kokku pannud Kaia Sink- BabyCool looja ja 3 lapse ema. Neid 9 enam levinud viga tasub vältida, et luua lapsele varakult tervislikud toitumisharjumused ja rutiin, mis toetab lapse arengut.

    1. Alustatakse magusatest puuviljapüreedest.

      Laps harjub ruttu ära toidu magusa maitsega ja pärast ei pruugi nõus olla enam muu toiduga. Esimeseks toiduks on parim köögiviljapüree, näiteks kõrvitsapüree. Puuvilja- või marjapüreed hakata andma alles siis kui beebi on mõned nädalad juba söönud köögiviljapüreed.

    2. Lisatoidu andmisega alustatakse liiga vara.

      See võib jätta lapsele halva kogemuse ja emotsiooni söömisest ning sellest võivad hiljem tulla tõrked lisatoidu andmisel. Rinnapiima saaval beebil võiks lisatoidu andmist alustada kui laps on saanud poole aastaseks ja näitab juba huvi toidu vastu välja. Tuleb jälgida ka, et toidu tekstuur oleks vastavalt hammaste olemasolule- kui beebil pole veel esihambaid, siis ta ei saa toitu hammustada. Toidu peenestamiseks on vaja lapsed purihambaid.

    3. Beebi söögiajad on ebaregulaarsed.

      Rutiin on laste jaoks eluliselt vajalik osa, seega söögiajad olgu paigas. Nii harjub ka seedesüsteem regulaarsete toidukordadega ja söök seedub paremini. Kui laps juba natuke suurem, siis kindlate söögikordade puhul jõuab lapse kõht minna juba ka piisavalt tühjaks ja tekib parem söögiisu. Ära anna vahepeal snäkke ega mahla, see rikub söögiisu järgmiseks söögikorraks ja mõjub halvasti ka hammastele. Kui ei jõua õigeks ajaks toitu teha, siis anna ennem lapsele närida köögivilju.

    4. Laps ja lapsevanem söövad sama lusikaga.

      Lusikas, millega last toidad, peaks käima ainult beebi suust läbi. Osadel lapsevanematel on harjumus panna sama lusikas, millega ta toidab beebit, ka oma suust läbi. Sellega koos annab ta aga beebile edasi ka kõik oma suus elavad bakterid ja viirused. Nii võib laps saada vanemalt juba väga varakult hambakaariese.

    5. Lastele antakse liiga ühekülgset toitu.

      Lapsele on oluline, et ta saaks toidust kätte kõik vajalikud toitained, sealhulgas ka piisavalt vitamiine ja mineraalaineid. Toit peaks olema mitmekülgne ning esimesel eluaastal ei tohiks lisada sinna suhkrut ega soola. Seedimisele on väga olulised juur- ja puuviljad, mis sisaldavad ka vajalikke kiudaineid. Kusjuures väikelapsed ei armasta väga salateid, seega on kasulik pakkuda neile igat köögivilja eraldi. Menüü peaks sisaldama kindlasti ka liha ja kala.

    6. Last sunnitakse sööma.

      Söömine ei tohi olla sunnitud tegevus, see võib tekitada lapsel vastumeelsust toidu suhtes. Võib juhtuda ka, et läbi sööma sundimise söödetakse laps paksus. Laps ei jäta ennast nälga ja tunnetab ära kui palju tal parasjagu isu on. Neil on erinevaid perioode kui ta tahab vähem või rohkem süüa. Haige laps ei taha vahel üldse süüa ja ka see on täiesti normaalne. Toitu, mis lapsele alguses ei meeldi, tuleks tutvustada mõne aja pärast jälle- öeldakse, et kuni 21 korda on vaja uut asja enne maitsta anda kui saab öelda, et see üldse ei maitse. Head isu tekitab tühi kõht ja enne sööki õues käimine.

    7. Söögi kõrvale pakutakse mahla.

      Mahl sisaldab üldiselt palju suhkrut ja tekitab lapsele täiskõhutunde ning seepärast süüakse toidukorral oluliselt vähem. Parim jook lapsele on vesi ja seda peaks pakkuma hakkama kohe kui alustatakse lisatoiduga. Nii harjub laps piisavalt vett jooma ja ei oska midagi muud tahtagi. Kui laps joob liiga vähe, võib näiteks tekkida kõhukinnisus ja nahk muutub kuivaks. Mahl loob suus hea keskkonna ka bakteritele, kes ründavad lapse hambaid. Seega kui pärast söömist annad lapsele veel juua mahla, siis võiks peale seda juua veel vett, et suhu ei jääks suhkrujääke.

    8. Lauakommetele ei pöörata tähelepanu.

      Juba väga varakult pannakse alus laste toitumisharjumustele ja lauakommetele. Seega las beebi sööb kogu perega samal ajal ja anna talle kätte oma lusikas, et ta saaks juba varakult motoorseid oskusi arendada. Beebit tohib tooli panna alles siis kui ta suudab ilma seljatoeta iseseisvalt istuda. Söögilauas valitsegu rahulik ja tore õhkkond, see pole koht kus lahatakse probleeme või vaadatakse telekat.

    9. Lastele antakse poolfabrikaate ja valmistoitu.

      Need sisaldavad üldiselt palju erinevaid lisaaineid, suhkrut, soola, maitsetugevdajaid ning säilitusaineid. Need koormavad lapse organismi. Seega vorstid, kohukesed, saiakesed jms tuleks hoida vähemalt esimesel eluaastal eemal lapse toidusedelist.

 

Esimesel eluaastal ei tohiks kindlasti anda lastele mett, sest see võib sisaldada botulismibaktereid. Beebi seedimine ei saa enne aastaseks saamist veel hakkama nende bakteritega. Veel ei tohiks alla aastasele lapsele anda pähkleid ja seemneid, kuna laps võib neid kurku tõmmata. Küll aga võiks neid alates kuuendast elukuust tasapisi lisada täielikult purustatult või pähklivõina näiteks pudrule, nii on suurem tõenäosus, et ei teki allergiat. Esimesel eluaastal võiks puu- ja juurviljatükid panna spetsiaalsesse puuviljalutti, kust laps saab neid ohutult süüa. Hammaste tulemisel või kuuma ilmaga saab sinna luti sisse panna külmutatud püreekuubikuid. Ka lehmapiima joomisega võiks oodata kuni laps saab aastaseks. Enne seda võib panna piima natukene pudru sisse. Hammaste hooldus alaku vähemalt sellest hetkest, kui esimene kiku pistab pea igemest välja.

 

Kaia Sink

 

Küsimuste korral kirjuta meile kas e-kirja teel, kodulehelt või meie sotsiaalmeedia kanalite kaudu. Vastame sulle heal meelel.

Vaata ka videot samal teemal:

9 enam levinud viga, mida tehakse beebi lisatoiduga alustamisel

Kui soovid rohkem teada saada maapähkli/pähkliallergia kohta:

Kas beebile võib anda pähkleid?

0
Ostukorv