fbpx
BabyCool maksapüree kuubikud

Maks on suurepärane rauaallikas beebile ja lapsele

Maks on vitamiinide talletuspaigaks

Maks jõuab meie toidulauale kahjuks pigem harva. Küll aga võiks see hea rauaallikana menüüs olla kord nädalas alates 9. elukuust. Maks on vitamiinide talletuspaigaks, selle koostises on lõviosa loomades leiduvatest vitamiinidest. Maksas on suur D-vitamiini ja B-rühma vitamiinide sisaldus ning rasvlahustuvatest vitamiinidest A ja E kõrge tase. A-vitamiini kõrge sisalduse tõttu ei ole soovitatav seda süüa iga päev. Maksa rasvosa sisaldab inimorganismile vajalikke asendamatuid rasvhappeid ja see ongi rasvlahustuvate vitamiinide talletuspaigaks. Mineraalelementidest on maksas rohkelt fosfori, kaaliumit, magneesiumi ja rauda. Maksas ja lihas sisalduvat rauda omastab organism palju paremini kui taimses toidus olevat rauda.

Maksa kvaliteet ja tarbimine

Kuna maks on see organ, mis tegeleb kehas erinevate mürkidega, siis on väga oluline maksa kvaliteet. Maks peaks olema pärit kindlasti noorelt mahedalt kasvanud loomalt, nii ei ole sinna kogunenud erinevaid mürke – näiteks taimekaitsevahendite ja ravimite jääke.

Maksa tarbides peaks silmas pidama, et raual aitab imenduda C-vitamiin, seega oleks kasulik anda samal toidukorral juurde köögi- ja puuvilju. Raua imendumist pärsib aga kaltsium, seega väldi kaltsiumirikaste toiduainete andmist 2 tunni vältel enne ja peale maksa tarbimist. Sellised toidud on näiteks piimatooted, kusjuures lehmapiimas on kaltsiumi pea neli korda rohkem kui rinnapiimas.

Maks ja juur- ning köögiviljad

Maksal on päris tugev maitse, seepärast võib selle segada köögiviljapüree hulka. Näiteks sobivad hästi pastinaak, porgand, peet, kõrvits, suvikõrvits. Veel saab maksast ja köögiviljast teha suurepärase pasteedi, mida saab näputoiduna anda näiteks sepikul. Maksast ja köögiviljadest saab teha ka kotlette. Laske oma inspiratsioonil lennata, harjutage varakult laps maksa sööma ja te saate oma menüüsse juurde ühe väga tänuväärse komponendi.

 

Link maksa- ja peedipüree retseptile:

Beebipüreega retsept alates 9. elukuust “BABYCOOL MAKSA- JA PEEDIPÜREE GURMEE”. Näputoidu retsept.

Kaia Sink

 

 

 

0
Ostukorv