fbpx

Kala – palju süüa, millist kala süüa?

Väga tavaline on iga päev liha söömine, kuid tihti kiputakse unustama, et vahel võiks liha asendada hoopis kalaga, mis on samuti väga valgurikas ja toob ka menüüsse vaheldust.

Kalades on palju inimesele kasulikke rasvasid, peamiselt oomega-3-rasvahappeid. Lisaks leiab kalast ka valke, A-, E-, B1-, B6-, B12- ja D-vitamiini ning mineraalaineid, nt kaaliumit, kaltsiumit, fosforit, seleeni ja joodi. Kõik need on hädavajalikud keha, aju ja immuunsuse arengu jaoks. Lisaks muudab rasvhapete piisav tase organismis ka tuju paremaks.

Rasvast kala nagu heeringas, forell või lõhe võiks süüa paar korda nädalas ja korra nädalas ka mõnda lahjemat kala nagu koha, haug või lest.

Kalade puhul tuleb kriitiliselt jälgida mürkainete sisaldust. Kuna kogu maailma ookeanid ja mered on saastunud mürgiste saasteainetega, nagu metüülelavhõbeda, polüklooritud bifenüülide ja dioksiinidega, siis eelista kohalikest puhastest sisevetest püütud kalu või nooremaid ja väiksemaid kalu, et mürkained ei oleks veel nii palju kala rasvkoesse jõudnud koguneda.

Kriitiliselt tuleb veel suhtuda ka kasvanduste kaladesse, kuna näiteks Norras sumpades kasutatakse lõhe kasvatamisel antibiootikume ja parasiiditõrjeks kemikaale, mis kogunevad ka kalasse.

BabyCool kasutab oma forellipürees Saaremaa kohalikku Pähkla kalakasvanduse forelli, kuna nad nad ei kasuta ei antibiootikume, kemikaale parasiiditõrjeks, valuvaigisteid, desinfitseerimisvahendeid jms. Kala kasvatatakse allikavees, mis on aastaringi külm ja mis ei lase haigustel levida.

Mis vanusest aga kala pakkuda pere pesamunale?

Beebide toitumise artiklis babycool.ee on toodud kala 6+ elukuu peale söömiseks (vaata siit). BabyCool forellipüree kuubikute pakendil on endiselt veel 8+kuud soovituslik vanus, aga täpsustame antud toitumisinfo siin ära uuesti. Kui on hea isuga laps ning veise- ja lambapüreega juba tutvust tehtud, võib ka kala varem kui 8+ kuud pakkuda. Olla esialgu koguses ettevaatlikum, kuna kala puhul on siiski tegu allergeeniga. Aga kindlasti mitte kala pakkumist lapsele karta, kala on hea ja väärtuslik toiduaine ning rikastab lapse toidulauda.

0
Ostukorv