Kas oled mõelnud, millal alustada lisatoiduga, mis on tükiline?
Umbes 8-kuuselt on beebi piisavalt vana, et hakata sööma järjest tahkemat ja tükilisemat toitu. Väga hea on alustuseks lisada liha- ja köögiviljapüreele näiteks kahvliga peeneks muljutud keedetud kartulit. Kartul oleks hea keeta koos koorega, nii jääb sinna rohkem toitaineid. Alusta väheste ja väikeste tükkidega, muidu võib imikul tekkida söögikorrast negatiivne kogemus ja ta võib mõnda aega keelduda toidust. Kui näed, et beebi on harjunud ja saab hakkama tükikestega, võid jätta need järjest suuremaks.
Tükiliseks toit mahetoortatraga
Veel on hea võimalus lisada püreele näiteks mahetoortatart. Alguses võid tatra natukene üle keeta, siis terad on pehmemad ja beebil lihtsam nendega hakkama saada ja harjuda. Samuti võib tatart alguses natukene kahvliga veel peenestada, enne kui lisad selle püreele.
Veel viise toitu tükiliseks teha
Edaspidi saab lisada püreele ka kauem keedetud täisteramakaroni või odratangu, mis on kahvliga peenemaks tehtud. Ka riisiga saab püreele anda tükilist tekstuuri, aga siin peab arvestama, et riis on tihti kemikaalidega saastunud põllukultuur. Seega eelista kindlasti mahedat riisi, pese seda ennem ja keeda ohtra veega. Riis võib panna ka kõhu kinni, seega ära liialda sellega.
Milleks lisada toidule juurde kvaliteetset võid või taimeõli?
Kindlasti peaks toidukorrale lisama juurde kas kvaliteetset võid või taimeõli, see annab juurde toiteväärtust ja rasvhapped on olulised beebi arenguks. Samuti mõjub see hästi seedimisele.
Tükilise toidu arenguaken
Tükilist toitu võiks kindlasti pakkuda beebile vähemalt 9-10kuuselt, sel ajal on just vastav arenguaken ja peale seda võib lisatoiduga alustamine olla keerulisem. Siis on paras aeg hakata imikule tutvustama ka näputoitu. Tükilise toiduga peab arvestama ka seda, et beebi saab toitu peenestada alles siis kui tal on olemas purihambad. Seni ta suudab küll toitu hammustada ja mäluda, aga päris peeneks seda ei saa, seda eriti näiteks liha puhul. Nii imendub vähem toitaineid ning osa toitu jääb seedimata.
Selles vanuses võiks toita tahkema lisatoiduga 3-4 korda päevas. Portsjon iga toidukorra kohta võiks olla umbes 1-1,5 dl. Lisaks võid anda 1-2 suupistet. Toit peaks olema endiselt peenestatud, kuid nüüd saab laps hakkama juba ka pisut suuremate tükkidega. Rinnaga toitmist võiks võimalusel jätka umbes kuus korda ööpäevas.
Kaia Sink
Tule loe veel artikleid👇: