Kalkuniliha on hea alternatiiv sea- või loomalihale, sest on väherasvane, kuid samal ajal valgurikas ning sisaldab rohkelt vitamiine ja mikroelemente.
Kalkun sisaldab kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mis on keha funktsioneerimiseks hädavajalikud. Lisaks on temas rohkelt B-rühma vitamiine, mis osalevad energia ja õnnehormooni serotoniini tootmisel. Kalkuniliha on täidetud ka kaaliumi ja seleeniga, mis aitavad immuunsüsteemi tugevdada, võideldes kahjulike viiruste ja bakteritega. Lisaks sisaldab see liha ka tsinki ja tiamiini.
Kalkun sisaldab rikkalikult kasulikke toitaineid
Kalkuniliha sisaldab hulgaliselt beebidele väga olulisi B-rühma vitamiine. Rohkelt leidub kalkunis B2-vitamiini (riboflaviini), B3-vitamiini (niatsiini), B6-vitamiini (püridoksiin), foolhapet ja B12-vitamiini (kobalamiini). B-rühma vitamiinid on olulised põhitoitainete ainevahetuses organismi energiaga varustamiseks, asendamatud närvisüsteemi normaalseks toimimiseks, vajalikud seedeelundkonna lihaste toonuse säilitamisel ning olulised naha, juuste, silmade, suu ja maksa tervise tagamisel.
Niatsiin ehk B3-vitamiin hoiab korras kolesteroolitaseme ja on vajalik kasvuhormooni sünteesiks. B6-vitamiin aga soodustab soolhappe sünteesi maos ja on vajalik ka B12-vitamiini imendumiseks.
Kalkunilihas sisaldub ka seleen, mida enamasti toidulaualt napib, sest meie pinnases leidub seda vähe. Seleen hoiab korras immuunsuse ja tagab pikaealisuse. Kalkunilihas leidub ka tsinki, mis hoiab korras limaskestad ja toetab immuunsust. See tuleb kasuks nii liigse koormuse korral kui ka viirushaiguste perioodil. Oluline on seegi, et kalkuniliha ei ole allergeen, nagu seda võib olla kanaliha.
Rasva, sealhulgas küllastunud rasvhappeid on kalkunilihas vähem kui sealihas. Samas sisaldub kalkunilihas rohkem n-ö tervislikke oomega-rasvhappeid, mida üldiselt kiputakse liiga vähe sööma.
Kalkun soodustab und
Nagu eelnevalt mainitud, on kalkun oluline B-vitamiini allikas. B-rühma vitamiinid on üliolulised ajule. Isegi väike B-vitamiini puudus võib ajutegevust häirida, mõjutades nii mõtlemist kui ka tundeid. B-rühma vitamiinid aitavad glükoosi ehk organismi kütust energiaks muundada, mistõttu ongi nende vitamiinide puuduse peamised tunnused väsimus ja meeleolumuutused.
Lisaks B-vitamiinile leidub kalkunis trüptofaani. See on asendamatu aminohape, mis on vajalik serotoniini ehk n-ö õnnehormooni tootmiseks. Trüptofaan soodustab und – kui kehas on piisav hulk trüptofaani, hakkab keha tootma melatoniini ehk hormooni, mis reguleerib unetsüklit. Melatoniinil on omadus suurendada uneaega, lühendada uinumiseks kuluvat perioodi ja parandada üleüldist unekvaliteeti.
Kasutatud https://tervisliktoitumine.ee/