Beebi kakamine
Kui beebi sünnib, on tema esimene kaka mekoonium musta või tumerohelist värvi, veniv ja kleepuv. Mõne päeva jooksul hakkab beebi tegema tavalist beebikakat. Rinnapiimatoidul beebi kaka on kollakat värvi ja vedel, võib sisaldada tillukesi tükke või klompe ning on kergelt hapuka lõhnaga. Beebi võib kakada pärast igat toidukorda või ainult korra nädalas, see on igati normaalne, sest rinnapiim imendub kehas nii suurel määral, et palju ei pruugigi alles jääda.
Piimasegu saaval beebil võib kaka olla natuke tumedam ja rohekam või pruunikam. Beebi kakab siis regulaarsemalt umbes korra päevas, sest piimasegu ei seedi nii täielikult. Kaka konsistents peaks olema mõõdukalt vedel. Kui beebi kaka on vesivedel, liiga tahke, valkjashallikas, limane või verine, on see märk terviseprobleemist ja siis tuleks ühendust võtta perearstiga.
Beebi kõhukinnisus
Kui beebi hakkab saama lisatoitu, võib probleemiks tekkida kõhukinnisus. Kõhukinnisusega on tegu kui imik kakab alla 3 korra nädalas, kaka väljub raskusega ja on kõva, põhjustades lapsele valu. Enamasti on põhjuseks vähene vedelikukogus. Kõhukinnisus võib tekkida ka piimasegu vahetamisega või rinnapiimast võõrutamisel, sest seedimisrütm võib muutuda. Ka siis, kui laps saab vähe või ühekülgset ja kiudainetevaest lisatoitu, võib kõht kinni jääda. Kui lapsele teeb kõva rooja väljutamine valu, võib laps hakata kakat pärakus tahtlikult kinni hoidma ja kõhukinnisus süveneb veelgi.
Kõhukinnisuse korral on tihti abi väikestest muutustest lapse toitmisel. Kui alustab lapsele lisatoidu andmist, peab juurde andma kindlasti ka tassist puhast gaseerimata vett. Beebi ei pruugi seda alguses väga meelsasti tahta, aga ole järjekindel ja proovi lonksusid anda kasvõi lusikaga. Ära anna mahlasid, sest siis ei pruugi pärast laps olla nõus enam vett jooma. Juua tuleks anda nii toidukordade ajal kui ka vahepeal, nii tekib lapsel harjumus juua piisavalt vett.
Söögi osas võib lapsele pakkuda seedimist soodustavat teraviljaputru, näiteks kaerahelbe, vältida aga mannat ja riisi. Lisa sinna juurde ka õli, mis aitab rooja pehmemaks teha. Samas kiudainetega ei tasu ka liialdada, kuna kiudaineid takistavad teiste ainete imendumist. Veel soodustavad seedimist pirni-, ploomi- või õunapüreed. Ka marjad ning puu- ja köögiviljad, mis sisaldavad palju vett, mõjuvad kindlasti lapse seedimisele hästi. Eriti hästi mõjuvad mustad ploomid ja musta ploomi mahl, mida võib lisada ka pudrule. Vältida tasub sel ajal banaani ja kartulit.
Füüsiline aktiivsus võib aidata kõhukinnisuse leevendamiseks. Innusta beebit võimalikult palju liigutama, isegi kui see piirdub süles hüppamise või ringi veeremisega. Beebi jalgadega võimlemine paneb samuti soolestiku paremini tööle. Kui beebi on hädas kakamisega, võib kõhule teha ka massaaži. Selleks tee päripäeva ringe ümber naba, liikudes nabast väljapoole järjest suuremate ringidega. Leevendust võib saavad ka vannis käimisest. Kui kõhukinnisus kestab aga üle kahe nädala, laps on isutu, kahvatu ja vaevas ning kakamine põhjustab lapsele korduvalt vaevusi, tuleb pöörduda arsti poole.
Beebi kõhulahtisus
Kui lapse sooletalitlus muutub aga liiga sagedaseks ja väljaheide vesivedelaks, võib selle põhjuseks olla mõni mittesobiv toiduaine, mille elimineerimisel kaebus taandub, samuti võib kõhulahtisus olla põhjustatud ka mõnest infektsioonhaigusest. Kui kõhulahtisus nädalaga ei möödu ning kaasnevad oksendamine, palavik, halb kaaluiive, nahalööve vms, on vajalikud edasised uuringud.
LINK sama teemalisele videole:
Kaka ja kõhukinnisus – räägib Kaia BabyCoolist
Kui sul tekkis sellel teemal küsimusi, kindlasti kirjuta meile – kas e-kirja teel või sotsiaalmeedia kanalitesse.