fbpx
Kui palju peaks laps sööma

Kui palju peaks laps sööma?

BabyCooli käest on küsitud korduvalt kui palju peaks laps koguseliselt sööma. Paneme kirja siia soovituslikud kogused, mis on antud Eesti Lastearstide Seltsi poolt. Samas peab arvestama, et lapsed on erinevad ja sõltuvalt lapse suurusest, aktiivsusest jms võivad need numbrid olla kas suuremad või väiksemad. Ärge sundige last sööma ja kui teil on kahtlus, et laps on üle- või alatoitunud, siis alati saab küsida ka laste- või perearsti arvamust.

Lisatoidu soovitatavad kogused 6-12 kuu vanusele imikule.

Vanus Lisatoidu kogus päevas grammides Lisatoidu pakkumise kordi päevas
6 kuud 50–100 1–2 korda
7 kuud 100–150 2 korda
8 kuud 200 2–3 korda
9 kuud 250 3 korda
10 kuud 300 3 korda
11 kuud 350–400 3 korda
12 kuud 400–500 3 korda

Kui vähemalt aastane laps enam rinnapiima ei saa, siis peaks talle pakkuma lisaks kolmele põhitoidukorrale ka 1-2 vahepala. Kindlasti on vaja jätta toidukordade vahele paus kus laps ei söö üldse- nii tekib parem söögiisu järgmiseks korraks. Kui käib kogu aeg mingi näksimine, siis polegi lapsel söögikorral väga isu ja ta keeldub toidust. Ka ühest kommist võib piisada, et rikkuda isu järgmiseks toidukorraks. Parim kokk on tühi kõht ja ainuke jook, mis janu ära võtab, on vesi. Ära harjuta last mahla jooma, sest ka see tekitab täiskõhu tunde. Lisaks on oluline ka hammastele juua puhast vett ja jätta söögikordade vahele paus, et ei oleks suus pidevat happerünnakut.

Ülekaalulisus

On ülimalt oluline tekitada juba beebieas tervislikud toitumisharjumused. Rasvumisest on keeruline lahti saada ja rasvunud lapsest saab suure tõenäosusega rasvunud täiskasvanu. On täiesti võimalik sööta paksuks ka juba 2aastane laps, kui talle antakse valimatult süüa komme, šokolaadi, küpsiseid, küpsetisi, karastusjooke jmt. Lapsel tekib suhkrusõltuvus ja kuna keha ei saa sellisest magusast või väga palju töödeldud toidust kätte eluks hädavajalikke toitaineid ja vitamiine, siis keha annab märku, et vaja on veel süüa. Kokkuvõttes on see nagu nõiaring, millest raske välja astuda. Lisaks ei suuda rasvunud laps ka piisavalt palju liikuda, mis jällegi kiirendab rasvumist.

Laps ei jäta ennast nälga

On täiesti normaalne, et lapsel on perioodid kui süüakse vähem või ainult väga piiratud valikus toitusid. Küll aga saad pakkuda neile sel ajal värsket köögi- ja puuvilja ning marju. Nendest saab väga palju olulisi toitaineid, vitamiine ja kiudaineid. Paljud lapsed tahavad süüa ainult ühte asja korraga, nad näiteks söövad praest ära ainult kartuli või liha. Tegelikult on ka see väga hea, sest eraldi toidugruppe on kergem seedida ja toitained imenduvad paremini. Veel ei taha paljud lapsed süüa näiteks salatit. Siis tasub pakkuda komponente eraldi. Laps ei jäta ennast nälga, lihtsalt võimaldagem neile tervislikke valikuid.

5 meelespead toitumiseks:

  • Jäta toidukordade vahele pausid, et tekiks isu ja hambad saaks puhata
  • Harjuta laps jooma puhast gaseerimata vett
  • Lapsed ei vaja magusaid ja soolaseid näkse, karastusjooke, tugevasti töödeldud ja/või suhkru- ja soolarikkaid toite.
  • Tee kokkulepe lapsega, et ta vähemalt proovib iga kord toitu
  • Rutiin ja kindlad söögiajad

Kui sul tekib antud teemal lisaküsimusi, saada meile julgelt sõnum Facebookis/Instagramis või e-kiri aadressil: kaia@babycool.ee.

0
Ostukorv